Płyty MFP przy budowie domu

Płyty MFP przy budowie domu

Gdy budujemy dom i rozważamy jakich materiałów użyć nie należy zapominać o płycie MFP.

Płyty te mają znakomite parametry co powoduje, że coraz częściej wykorzystywane są do konstrukcji ścian działowych, na sztywne poszycie dachu czy zabudowę skosów na poddaszu. Zapewniają doskonałą izolację termiczną i akustyczną. Płyta o grubości 12mm jest lepszym izolatorem ciepła niż cegła o grubości 11,4 cm. Zastosowanie płyt MFP zmniejsza koszty ogrzewania domu. Między innymi dlatego warto pomyśleć o jej zastosowaniu przy wykańczaniu podłóg, budowaniu ścian działowych czy przy pokryciach dachów i stropów.
Jeśli lubisz ciszę i nie chcesz słuchać skrzypiącej podłogi ani hałasów z innych pomieszczeń (np. pokoju dzieci) warto zastosować płytę MFP ze względu na jej izolację akustyczną. Umożliwia ona wytłumienie niechcianych odgłosów.

Dzięki swojej strukturze płyta MFP jest bardziej odporna na wilgoć niż inne produkty drewnopodobne. Ma bardzo mały współczynnik spęcznienia – 10%. Nie rozwarstwia się i nie pęcznieje w wilgotnych warunkach. Jest paroprzepuszczanlna i bardzo dobrze odprowadza wilgoć. Dzięki temu w mieszkaniu panuje korzystny mikroklimat. Nie zagnieżdżają się grzyby i nie gromadzi wilgoć. Można używać ją przy wykończaniu pomieszczeń o dużej wilgotności np. łazienek, kuchni czy w konstrukcjach tarasów i balkonów. Sprawdzają się też jako podkład pod posadzkę, ponieważ mają gładką i równą powierzchnię oraz nie ulegają deformacjom.

Proces produkcji i zabezpieczeń płyty zagwarantuje nam, że w naszym domu nie zamieszkają z nami korniki ani inne tego typu insekty.

Płyty mają zwiększoną odporność na ogień i są pozbawione szkodliwych substancji, które zdarzają się w innych płytach drewnopodobnych. Materiał MFP spełnia najbardziej rygorystyczne wymogi dotyczące zawartości formaldehydu – klasyfikacja E1.

Można je wykorzystać również podczas wczesnych etapów budowy domu jako płyty szalunkowe (do wykonania szalunków) czy nawet do zrobienia ogrodzeń tymczasowych. Jako element szalunku mogą być wielokrotnie przekładane (około 15 razy), a ich gładka powierzchnia gwarantuje uzyskanie równej powierzchni betonu.

Ostatnio płyty MFP są szeroko stosowane przy budowach domów w technologii szkieletowej drewnianej, gdzie są wykorzystywane w różnych elementach budynku.

Mam nadzieję, że to krótkie podsumowanie zachęci osoby planujące budowę nowego domu do zainteresowania się materiałem jakim są płyty MFP i do dokładniejszego zgłębienia tematu. W razie pytań w firmie Boguc Construction chętnie odpowiemy na Wasze wątpliwości i doradzimy różne możliwe rozwiązania.

 płyty MFP są szeroko stosowane przy budowach domów w technologii szkieletowej drewnianej

en_GBEnglish